Жан-Клод Маркаде МАЛЕВИЧ

Малевич

– К.: Родовід. – 2013. – 304 с.

Фундаментальна праця, присвячена життю і творчості Казимира Малевича.

Цей поліграфічний шедевр, нещодавно виданий у київському «Родоводі», вже встиг отримати Гран-прі ювілейного, двадцятого Форуму видавців у Львові, а його автор — один з найбільш авторитетних у світі дослідників авангардного мистецтва Жан-Клод Маркаде — вкотре презентувати себе в якості українського патріота.

Справді, фундаментальна праця, присвячена життю і творчості Казимира Малевича, вирізняється з поміж решти досліджень про одного з найвідоміших авангардистів ХХ століття увагою до українського коріння його художньої поетики. Загалом у своїх статтях і книгах автор альбому-монографії про славного уродженця Києва завжди виокремлював три напрямки у так званому «російському авангарді» — петербурзький, московський і український — і перевидання українською мовою «Малевича», який вперше побачив світ у 1990 році французькою та японською, вкотре нагадує про існування національної художньої школи авангарду.

У тридцятьох розділах цієї книги уважливий читач з подивом і приємністю виявить не лише загальновідомі деталі біографії художника, який увійшов до історії авангарду своїм легендарним «Чорним квадратом», але й переконається, що супрематичні композиції Малевича — це лише один з періодів його творчості, а оформленням футуристичних збірок Хлєбнікова і Кручоних поетична філософія художника не обмежується. Від символізму, модерну і фовістського примітивізму до динамічного, космічного і магнетичного супрематизму — таку еволюцію творчості польсько-українсько-російського художника, архітектора, педагога і філософа простежує у своєму дослідженні автор. Учень Миколи Мурашка і Миколи Пимоненка, гіперболізм художньої поетики якого завжди ріднив його з Україною, а саме з Гоголем, таємничий мистець Казимир Малевич, нарешті, повноваго входить до історії наших стосунків із світовим авангардом.

ТЕКСТ: ІГОР БОНДАР-ТЕРЕЩЕНКО